GR:
Τέσσερις φίλοι συναντιούνται σε ένα απομακρυσμένο κτήμα για να δημιουργήσουν μια κινηματογραφική αναπαράσταση τριών εμβληματικών έργων που έδωσαν υπόσταση στην κοινωνική και καλλιτεχνική επανάσταση, πριν από 50 χρόνια: “Η Κινέζα”(1967) του Ζαν Λυκ Γκοντάρ, “Άσβεστη Φωτιά” (1969) του Χαρούν Φαρόκι και η περφόρμανς “Χωρίς Τίτλο (Εμφυτεύσεις Γενιών)” (1972) της Άνα Μεντιέτα.
ENG:
Four friends meet on a remote estate to create a cinematic re-enactment of three iconic works that embodied the social and artistic revolution of 50 years ago: “La Chinoise” (1967) by Jean-Luc Godard, “Inextinguishable Fire” (1969) by Harun Farocki and the performance “Untitled (Facial Hair Transplants)” (1972) by Ana Mendieta.
Introduction Video by the talented Jazmín López all the way from Argentina.
View detail
View detail
View detail
View detail
View detail
View detail
View detail
View detail